"Akkor szeress a legjobban, amikor a legkevésbé érdemlem meg, mert akkor van rá leginkább szükségem." - Muszáj volt még egyszer leírni ezeket a sorokat, sokan érezzük ezt így. A vágyról, a vágyakozásról szeretnék írni neked, és ezt a fenti mondat nagyon jól szimbolizálja.
A vágy természetes az életünkben, de ellenünk is fordulhat, ha például nagyon-nagyon sóvárgunk már valami után. Ez már nem természetes vágyakozás, inkább csak egy mutáció a részünkről. De hogyan alakulhat az ösztönző vágyunk ilyen csúnya sóvárgássá? Ezen sokat gondolkodtam, mert nálam is jelen van az életemben, például amikor falánksági roham tör rám. Ez már maga a sóvárgás a csokoládé után, nem egy természetes vágy arra, hogy megízleljek egy kocka csokoládét. Figyelni kezdtem magam, hogyan is alakul át egy mindennapos kellemes vágyakozás utálatos sóvárgássá. Már az, hogy csak rágondolok egy csokira, nálam kiváltja a sóvárgást, és tudom, hogy nem tudok tenni ellene semmit. De egy természetes vágy, mint például vágysz a régen látott szerelmed után, az egészen más. Más érzelmi funkciók lépnek életbe, más idegsejteket mozgatnak meg, egészen másképp gondolkodunk, mint amikor csupán egy tábla csokit szeretnénk megenni. A gondolataink néha csapdába ejtenek bennünket, és mi hagyjuk, hogy ez így legyen. Amikor összeszeded magad és önuralmat gyakorolsz, legyőzheted a sóvárgássá alakult vágyadat. Ismered a tesztet, amit gyermekekkel végeztek el, amikor cukorkákat helyeztek eléjük és megmondták nekik, hogy ha lesz türelmük, és nem azonnal eszik meg a cukrokat, jutalomban részesülnek. Nagyon furcsán reagáltak erre a gyermekek. Volt, aki mindjárt bekapott a szájába a cukorkából minimum egyet, de volt, aki csak nézte egy darabig, csak azután csábult el. Volt olyan gyerkőc is, aki ki tudta várni a jutalmat. Ebből is látszik, hogy nem egyformán viselkedünk, ha az érzelmeinket bombázzák meg valamivel. Az imént írtam a szerelmed utáni vágyakozásról. Ezt önmagamon tapasztaltam, hogy még egy ilyen természetes vágyakozás is átcsaphat ragaszkodássá, ami már nem nevezhető igazi vágynak. Amikor már birtokolni akarunk valamit vagy valakit, ott már nincs meg az egészséges vágy érzete. Itt már megvontuk valakinek a szabadságát, ez pedig csúnyán visszaüthet. Ha azt szeretnéd, hogy a szeretett kedvesed melletted legyen, ne láncold magadhoz őt, add meg neki is a saját szabadságát. Csak így érheted el, hogy sokáig együtt lehessetek. Mit éreznél, ha veled lenne valaki, aki nem jószántából van veled? Egy idő után kiábrándultság ütné fel a fejét, megéreznéd, hogy nem őszintén vágyakoztál erre, csak magadhoz akartad láncolni a kedvesedet. Vigyázni kell az ilyesmire nagyon!
A vágyakozást nem nagyon lehet irányítani, az valamiképpen kialakul. Ha te is teszteled magad, mint ahogy a gyermekeket tesztelték, rájöhetsz arra, hogy mennyire vagy türelmes, és mennyi önuralmad van, amikor erre a legnagyobb szükséged van. Arra törekedjél, hogy elégedett legyél az életeddel, és akkor bármi után is vágyakozol, nem fogsz belefutni egy olyan érzelembe, amit a hátad közepére sem kívánsz.
Hallgass meg egy dalt, hallgasd kedvedre. :)
Utolsó kommentek