...amiben a menekülési kényszer felülbírálja a józan észt." - írja a Wikipédia. Kikerestem a pánik szó igazi jelentését, mert nagyon sokunkat gyötör ez az érzés. Aki egészséges, annak elég ijesztően hangzik, hogy - kétségbeesett rémület -, menekülési kényszer -, és ami a megdöbbentő, hogy ez mind kifog a józan eszünkön, és ahogy egyszerűen mondani szoktuk, - bepánikolunk. Pedig Selye János is megállapította, hogy - "a stressz az élet sava és borsa". De egy kalap alá vonhatjuk-e a két szót vagy ezt a két érzést, stressz és pánik? Van-e közük egymáshoz vagy sem? Én csak a saját tapasztalatomból indulok ki, ugyanis nálam egyszerre jelentkezett a stressz is és a pánik is, olyan formában, hogy végül már azon gondolkoztam, hogy egyáltalán tudok-e így élni ezekkel az érzéseimmel.
Az igaz, ha stresszesek vagyunk, az alakíthatja jó irányba is az életünket, de a pánik az mindenképpen rombol, ezt az érzést nem sokszor vállalnám be ezután sem, volt benne bőven részem. A stressz nálam csak addig rosszindulatú, amíg bele nem kezdek abba a feladatomba, ami kiváltotta. Ha egy gondolat, helyzet hozta magával, akkor nehezebben boldogulok már a stresszes helyzetemmel, de még mindig jobban, mintha pánik törne ki rajtam. Ez a pánik, ez lebénít, nincs kihez fordulnom, még akiben teljesen megbízok, hozzá sem merek fordulni kétségbeesésemmel. Aki csak tudja, kerülje el jó messzire ezt a csúnya érzést, éljen úgy, hogy még gondolataiban se merülhessen fel ilyen. Nálam szerencsére (még ha sokáig is tartott egy-egy ilyen epizód) végül mindig elmúlt a pánik érzése. De. Magamban azért tudtam, hogy van kiváltó oka. És ezt a kiváltó okot nem tudtam megszüntetni, ki kellett várni mindig az időt, hogy múljon el a rossz gondolat és a kényszeres viselkedés.
Azért írom, hogy mindennek, még a pánikbetegségnek is megvan a maga kiváltó oka, mert sokszor mást okolunk a saját érzéseinkért. Ezért tanácsolom én a minden estére való meditációt, végiggondolást a napunkról, mert így megelőzhető, hogy föltornyosuljanak a negatív érzéseink, és kezelni tudjuk majd a gondolatainkat. Ha te is magadra ismersz a bejegyzés címében, ha neked is voltak pánikrohamaid, tudd, hogy elmúlik. Igaz, hogy váratlanul tör mindig az ember lányára ez a roham, de meg tudjuk tanulni, hogy milyen cselekkel tüntethetjük el.
Nem szabad annyi időt "elpocsékolni", mint amennyi idő nekem kell egy-egy rosszullét kezeléséhez. A saját kezünkbe kell venni a sorsunk irányítását. Találunk segítő társakat bőven, nem vagyunk annyira egyedül sosem, mint azt hisszük. Ha mégis egyedül vágunk neki a küzdelemnek, le kell tudnunk csendesíteni magunkat, meg kell tudnunk nyugtatni magunkat annyira, hogy tudjuk használni a józan eszünket. Ha tudunk várni 10 percet, vagy rosszabb esetben akár egy napot is, más dolgok is történnek körülöttünk, amik mind befolyásolják azt is, hogy hogyan alakul a további sorsunk, a további életünk.
Egyre türelmetlenebb világban élünk. Azt hisszük, hogy kevés időnk van ahhoz, hogy cselekedjünk. Időnk ugyanannyi van naponta, csak a feladataink nőttek meg, többet vállalunk, illetve többet kell vállalni ugyanazért a dologért. Ezért leszünk idegesek, majd stresszesek, és végül jön a pánikroham. Ha egy kicsit megpróbáljuk "félvállról kezelni" ezt a pánikrohamot, máris nincs olyan nagy ereje, és mi boldogabban élhetünk, s ez számít. Hogy védjük az egészségünket. Aki egészséges vigyázzon, hogy ne alakulhasson ki betegség nála, aki beteg, annak meg kell tudni tanulni, hogyan lehet kimászni a gödörből, ahová a betegség lehúzta. A lehetőség mindig ott van előttünk, nekünk kell tudni észrevenni ezeket, s élni kell tudnunk vele. Legyünk nyitottak és kíváncsiak. Mindig mindent kérdőjelezzünk meg. Ha pozitív válasz jön a tudatalattinkból, akkor cselekedjünk hatékonyan, ha negatív válasz érkezik, át kell gondolnunk, vajon mi miért történhetett, mi vagyunk érte a felelősek vagy sem. Ha nem mi vagyunk a felelősek, nincs min aggódnunk, nincs mit félnünk, éljük vidáman az életünket, és szerezzünk boldog perceket társainknak.
Küldök egy dalt, hogy szép estéd legyen, hallgasd szeretettel. :)
Utolsó kommentek