Míg kicsik voltunk, úgy fejlődtünk, hogy egyre többet ismételtük ugyanazt a dolgot. Így tanultuk meg, hogy ügyesebbek vagyunk minden egyes próbálkozás alkalmával. Legtöbbször a szüleinket utánoztuk, akiktől a legtöbbet kaphatjuk életünk során.
És, nincs ez másképp most sem, szinte semmit sem változott a gyakorlat. Most is, ha elkezdünk gyakorolni, ismételjük a szokásainkat, kialakul a rutin, olyan szokássorozat, amit már ha alvásból felébresztenek, akkor is hibátlanul tudjuk megismételni. Jó ez vagy sem?
Akkor jó, ha olyan szokásokat ismételünk, amik jó irányba visznek. Ezzel nincs is semmi gond. De ugyanez a helyzet, ha berögzült, rossz szokások rabjai vagyunk? Aki próbált már "rászokni" a cigarettára, tudja, hogy az első egy-két szippantás csudára nem ízlik, de aki kitartó, ismételt rágyújtással eléri, hogy megszokja a cigaretta ízét, ami később függőségének oka lesz, függőséget okoz. Leszokni már korántsem ilyen egyszerű. Elmondhatjuk, hogy sokat gyakoroltuk, ismételtük a cigizést, hogy jól is essen végül. De ha erre a helyzetre szeretnénk alkalmazni a címben írt mondatot, nem igazán örülnénk neki. A cél, hogy minél előbb hagyjuk abba a dohányzást, mert hosszú távon betegséget okozhat.
Leginkább arra szoktuk használni ezt a mondatot, amikor tanulunk valamit. Ismételgetjük egészen addig a tananyagot, a verset, a mondatot, amíg a vérünkben nem lesz minden egyes betűje. Tanulni jó és hasznos, és ha rááldozol napi 3 órát a tanulásra, akkor egy jó idő múlva gyakorlatot szerzel, és már te is tudod tanítani, amit megtanultál. Ezt a képességünket jó, ha minél inkább fejlesztjük.
De ha főzni vagy sütni tanulsz, akkor is kiválóan beválik az ismétléses módszer. Vagy éppen sportolsz vagy egészségesebben próbálkozol étkezni. Nagyon sok az a lehetőség, ahol gyakorolhatjuk az ismétlés hatásosságát. Már csak az hiányzik hozzá, hogy a lelkesedésünk, a szenvedélyünk, a kitartásunk és az akaraterőnk is meglegyen mindenhez. Egyszerű és nagyon hatásos a sokszori gyakorlás. A zongora tanárunk is így lett virtuóz művész, hogy 10-20 éven át napi legalább három órát gyakorolt. Ő most már a kisujjából is elő tudja varázsolni a tehetségét.
Kutasd ki, hogy miben vagy jó! Tűzd ki célul, hogy minden nap gyakorolsz, és gyakorolsz, és gyakorolsz. Ismételgeted azokat a folyamatokat, amik eljuttatnak egy olyan szintre a tudásodban, hogy automatikusan beléd rögzül minden apró mozzanat. Ekkor már elmondhatod magadról, hogy tettél egy olyan célért, amit szeretsz, amiben jó vagy és ami a hasznodra is válik. Rutint szerzel, és olyan jó szokásokat alakíthatsz ki magadnak, amilyeneket csak szeretnél. És ez nem semmi! (ahogy szokták pestiesen mondani).
Küldök neked egy jó kis dalt, hallgasd szívesen. :)
Utolsó kommentek