Hogy milyen kedvünk van egy nap, ez sok mindentől függ. Olyan behatások érnek minket egész nap, amit vagy jól tudunk kezelni, vagy sem. Sokszor írtam én is, hogy minden nézőpont kérdése, attól függ sok minden, hogy milyen a hozzáállásunk egy-egy dologhoz. De ha a helyzet olyan, amibe éppen belecsöppentünk, amire tulajdonképpen csak egyféle reakció valószínű, akkor hiába is mondogatjuk magunknak, hogy - jól van, nyugi, nem kell úgy felkapni a vizet! -, úgy reagálunk, ahogy abban a pillanatban érezzük magunkat.
Persze jól jön ilyenkor, ha van kellő önfegyelmünk, és tudjuk irányítani a gondolatainkat, de az érzelmek nagy szerepet töltenek be az életünkben, szinte mindent ezek alapján ítélünk meg, illetve ezek alapján reagálunk bizonyos szituációkra. Ha tudod magadról, hogy könnyen dühbe jössz, akkor figyelsz erre és nem hagyod, hogy bármi is kihozzon a sodrodból, és ha elég ügyes vagy, akkor ez sikerülni is fog. De nem mindig sikerül, és nem azért, mert nem vagyunk elég ügyesek, hanem mert az érzelmek nagyon fontos szerepet töltenek be az életünkben. Van, hogy segítik a napunkat, de van, amikor visszahúznak és visszarántanak minket a mélybe. Nem mindig van elég önfegyelmünk ahhoz, hogy irányítani tudjuk az érzelmeinket. Ez valószínű, hogy nemcsak a negatív érzelmekkel van így, hanem az örömöt okozó pozitív érzelmekkel is, hiszen ha túl jó kedvünk van és a helyzet, amiben vagyunk ezt nemigen indokolja, akkor kellemetlenségeket is okozhatunk másoknak. Félreértik a jókedvünket és másképp értelmezik, mint azt mi gondoljuk. Amikor beszélgetünk egymással, figyelünk a társunkra, figyeljük mit mond, hogyan fejezi ki magát, és milyen érzelmi állapotban is van. Törődünk vele, igyekszünk jól megérteni amiket mond, és figyelmesen, kedvesen válaszolunk, így kialakul egy jó kis beszélgetés, amit mind a ketten élvezünk. Ha valakinek rosszabb kedve van, ezt is figyelembe kell vennünk, mégpedig jó ha időben történik mindez, mert rossz irányba viheti a beszélgetést.
A rádió, a televízió hírei mind-mind teli vannak olyan esetekkel, amik befolyásolhatják a hangulatunkat, és elég rossz híreket lehet néha hallani. A sok baleset az utakon szerintem mind azért történik, mert figyelmetlenség, fáradtság, kialvatlanság játszik közre, és ezek mind azért jönnek létre, mert érzelmileg nem vagyunk akkor elég stabilak. Aki figyelmetlen, már nem pontosan követi azt, amit kell, nem tud koncentrálni, nem képes jól felfogni egy helyzet súlyosságát. Aki fáradt, ő már előző este is az volt, nem aludta ki magát, és így olyan lassúak a reflexei, hogy nem tud kellő időben odafigyelni valamire. Aki kialvatlan, természetesen alvászavarral küzd, és nem tud egy idő múlva rendesen figyelni semmire sem, hiszen olyan fáradt már, hogy képtelen erre, szabályosan elalszik a fáradtságtól. Nem mindegy, hogy milyen gondolatokkal indítjuk a napjainkat. Nagyon sok érzelem lapul meg a gondolatainkban, és hogy ezt ki hogy tudja jól kezelni, az egyéntől függ. Kiegyensúlyozott csak az a valaki tud lenni, akinek a gondolatai nyugodtak, jól átgondoltak, aki figyelni tud arra, hogy mikor mit mond és mikor mit cselekszik. Néha jó felülvizsgálni az aktuális érzelmi állapotunkat, és ahol hiányosságokat vélünk felfedezni, ott minél előbb tenni kell azért, hogy meglegyen bennünk a kellő harmónia és a kellő önkontroll is. Sokszor ez nem is olyan egyszerű, mint hisszük, hiszen a kedvünk váltakozó lehet, és tényleg nagyon-nagyon sokszor engedjük meg azt, hogy az érzelmeinké legyen a főszerep.
Küldök egy dalt neked, hallgasd szeretettel. :)
Utolsó kommentek