Ha egyszer felismered a szavakban rejlő hatalmat, többé nem beszélsz meggondolatlanul. Ezt nem ijesztgetésnek szánom ezt az előző mondatot, hanem inkább biztatásnak arra, hogy előbb gondolkodjunk, mint cselekednénk. Nagyon-nagyon sok gond és probléma adódott már abból, hogy hirtelen mondtunk ki valamit, amit később lehet nem is úgy gondoltuk. Ilyenkor már mit lehet csinálni, ha már megtörtént, aminek jó lett volna meg nem történnie?
Olyan erős fegyver van a kezedben, nem is hinnéd, hogy milyen csodákra képesek azok a mondatok, azok a szavak, amiket egyszer kimondunk! Ha elég őszintének és higgadtnak tartod magad, illetve az is vagy, akkor különösebb gondod valószínű, hogy nincs a saját gondolataiddal, hiszen az tükröződik le ilyenkor amilyen vagy az igazi nagybetűs életben is. Nemigen sértesz meg másokat, alapból olyan a természeted, hogy csakis a megfelelő helyen alkalmazod a megfelelő szavakat. A baj nem jár egyedül, szokás mondani, és ezt azért írom, mert azt te is észrevehetted, hogyha nem a jó szót használod egy helyzetben, azzal óriási károkat okozhatsz. A baj mindig magával sodorja a rosszat, ugyanúgy, mint a lavina, ránk zúdul és egyre-másra történnek a meggondolatlan cselekedetek, egyre inkább azon veszed észre magad, hogy hirtelen belekeveredsz egy veszekedésbe, vitát nyitsz olyan természetes dolgokról, amikről előzőleg épp más véleményen voltál, mint most. És ez folytatódik sok-sok apró vagy nagyobb káosz közepette, csak azért, mert egyszer valamikor nem jól gondoltuk ki mit is mondunk. Talán a félelem attól, hogy alul maradunk valamiben, talán ez hoz ki belőlünk meggondolatlan szavakat. Ha jóakaratú vagy, ha van benned kellő jóindulat mások felé, ez mind megvédhet attól, hogy meggondolatlanul viselkedjél.
Képzeld csak el, hogy te mit teszel vagy mit tennél, ha hirtelen olyat hallasz a társadtól, amire még a legvadabb álmaidban sem gondoltál volna? Mi a reakciód ilyenkor? Visszatámadsz vagy mélyen magadba burkolódzol, hogy ne érjen több hasonló támadás? Sokféleképpen reagálhatunk, sokszor a vérmérsékletünk dönti el, hogy ilyenkor mit is teszünk. A szavak szépek, a magyar nyelv is szép, és olyan sokrétű, hogy egy külföldinek például elég nehéz megtanulni helyesen alkalmazni egyes szavakat úgy, hogy azok a helyükön legyenek mondva. Épp ezért legyünk büszkék arra, hogy ilyen csodás szókinccsel vagyunk megáldva, és ha kell, tanuljuk meg hogyan és milyen módon lehet szépen és helyesen beszélni. De ott tartottunk, hogy mit tennél, ha valakitől hirtelen olyat hallasz, amit te sosem mondanál senkire? A saját józan ítélőképességed dönti el, hogy ilyen esetben visszatámadsz-e, vagy hagysz időt arra, hogy megoldódjon a konfliktus. Minden ilyen helyzetet meg kell beszélni szerintem egymásközt, hogy még maradék foszlányok sem mutatkozzanak később sem, mert barátságok mehetnek tönkre, család veszítheti el a meghitt hangulatot, és nemkülönben az egyéniségünk is átalakulhat, ha nem figyelünk erre. Azért tanultunk az iskolában, hogy szép egészséges okos felnőttekké váljunk. Ezt mindig szem előtt kell tartani mindenkinek. Aki jóakarattal van az emberek felé, mindig megtalálja a kellő hangsúlyt a beszédjében, és nem okoz károkat másokban sohasem. Figyel arra mit mond és azt mikor milyen körülmények között is mondja, hiszen már egyetlenegy "nem" szócska is okozhat fájdalmat valakinek, aki erre nem számít. Gondolkodjunk mindig kétszer, vagy többször mielőtt valóban használjuk a szavainkat.
Hallgass meg egy dalt, sok szeretettel küldöm neked. :)
Utolsó kommentek