Van egy stressz teszt, amiben meg vannak határozva a különböző élethelyzetek (pl. házasságkötés, gyermek születése, haláleset, érettségi,stb.), és ezeknek a sorsunkat formáló élethelyzeteknek különböző pontokat adtak. Úgy tudom, hogy 100 sorsfordító esetet vizsgálnak, és akár negatív akár pozitív irányú a stressz, bizony az adott pontszámot össze kell adni, és végül kijön, hogy kb. hány éves kort érhetünk meg, illetve milyen mértékben járulnak hozzá a közérzetünkhöz és életvitelünkhöz azok a fordulópontok életünkben, amit vagy akarunk, vagy nem akarunk, de meg kell élnünk.
Rengeteg sorsfordító helyzet van életünkben. Már az is, hogy szerelmes lettél, vagy végül szakítottál valakivel, de a válás, egy állásinterjú, egy vizsgahelyzet már lehet, hogy izgatottá tesz, és igencsak kell tudnunk hallgatni a józan eszünkre, hogy ne vigyünk túlzásba semmit életünkben. Nem vagyunk egyformák. Van, akit már egy kis adag stressz is ledönt a lábáról, van, akit ugyanaz a helyzet még további cselekedetekre ösztönöz, és így előrelendíti a sorsát, mégpedig jó irányba. Akit pedig elsodor a sok feldolgoznivaló helyzet, feladat, annak lehet, hogy az élete is rövidebb lesz, mert kevésbé tudja elviselni a mindennapok küzdelmét.
Ha akarjuk ha nem, fordulópontok mindig lesznek életünkben. Elköltözik a gyerek otthonról, vagyis új életet kezd élete párjával, vagy egyetemre készül éppen, de már az is stressz ha egy kisgyerek óvodába megy, és nem csak a kis óvodásnak jelent ez stresszes napokat, hanem a szülőknek is. Fel vagyunk-e készülve rendesen ilyen sorsfordító helyzetekre? Élünk-e úgy, hogy a későbbi énünk azt ne bánja meg? Tudunk-e nyugodtak és magabiztosak lenni minden helyzetben? Biztos, hogy nem. De ne féljünk kitölteni egy ehhez hasonló tesztet, vagy kiértékelést, mert legalább tudni fogjuk, hogy mire kell nagyon figyelnünk, hol kell változtatnunk életünkben.
Pl. magas a vérnyomásunk. Ez már épp elég ok arra, hogy egészségesebben éljünk, és ne vonzzunk be rossz dolgokat életünkbe. Minden, ami feszültséggel jár, amit így élünk meg, az már maga a stresszes reakció. Viszont van ellenszere, és van, mikor sokat tudunk tenni magunkért is és szeretteinkért is.
Ez az ellenszer a relaxáció. Akár zene formájában, akár egy meditatív gyakorlat formájában, de akár futás vagy bringázás formájában is sokat tehetünk magunkért. Én nagyon hiszek az autogén tréningben. Gyakorolni még nagyon nem tudom, de van könyvem róla, és állítólag így is el lehet sajátítani. Most hallgass meg egy rádióműsort, amiben az autogén tréningről van szó. Sokat segíthetsz magadon már azzal, hogy rászánod az idődet a gyakorlat elvégzésére, de oldja a feszütséget ha megtanulod helyesen alkalmazni. Figyelj magadra, mert megéri a fáradozást. Fordulópontjainkat mindig fel kell tudni dolgoznunk. Lehet, hogy kicsit hosszúnak tartod a rádióműsort, de ha nyugalomra és kikapcsolódásra vágysz, biztos, hogy érdemes figyelned az elhangzottakra. Figyelj mindig a téged körülvévő dolgokra. Légy kíváncsi és nyitott a világ felé, s ha úgy érzed, lassíts. És lazíts minden nap, mindig, amikor csak szükségét érzed.
Küldök egy dalt, hogy jól aludj el, s legyen a holnapi napod is szép. :)
Utolsó kommentek