A halogatás legjobb ellenszere, ha máris a kezedbe veszed életed irányítását. Egy jó nagy levegővétellel indítod a napodat, ami kizökkent a fásultságból. Hogy miért is halogatunk? Sokszor nem is tudjuk. De mindenképpen le kell küzdeni az érzést, ami kiváltja. Lehet ez az unalom, vagy fáradtság, vagy időhiány, vagy félelem attól, hogy pl. kudarcot vallunk. Nem szeretjük a kudarcokat, és ez így van jól, mert nem visznek sehová, nem visznek előrébb az életben. Kivéve ha tudunk tanulni belőlük.
Ezért a legjobb, ha te magad irányítod az életedet. Ha félsz valamitől, ez meglátszik az arcodon, és az emberek így viszonyulnak majd hozzád. Ha unatkozol, elmegy az időd, és nem jutsz egyről a kettőre. Ha nem lelkesít semmi, akkor kialszik benned a szikra, ami ahhoz kell, hogy egyáltalán képes legyél valamit is csinálni. Ha túl magányos vagy, egyedül maradsz a problémáddal. Ha kicsit lusta vagy néha, akkor kevesebbre leszel képes. Ha azért halogatsz, mert szerinted nem tudod elvégezni a feladatodat, vagyis félsz a kudarctól, akkor sohasem leszel képes semmibe belekezdeni. Pedig tudjuk, hogy az első lépést mindig muszáj nekünk megtenni.
Ami nekünk kell most, az az, hogyan tudjuk kivitelezni, hogy a saját kezünkbe vehessük az irányítást. Minden nap tanulunk a hibáinkból, és a sikerélményeink mindig új erőt adnak. Le kell tudnunk küzeni magunkban a rosszat, és gyarapítani kell a jót. Most nálam egy rossz periódus szeretne elhatalmasodni. Nagyon észre kell tudni venni, hogy ez mikor fordul még rosszabbra. Ilyenkor szoktam várni, hogy múljanak a felhők a fejem fölül. Ha viszont nem teszek semmit, túl sok időm megy el potyára. Kell, hogy megnyugodjam, mielőtt cselekednék. Ha már elmúlt a zavarodottság, jöhet a nagy kaland, le kell győzni az egyhangúságot is, és csak a változatos programok visznek előrébb. Van a mondás (amiről már írtam), - "kezdd kicsiben, gondolj nagyra!" - Apró lépésekkel indítunk, és magasra tesszük a lécet, a cél mindenképpen az álmunk elérése.
Ugyanúgy, mint egy bakancslista összeállításánál, össze kell írnod, hogy mit is szeretnél ha megvalósulna az életedben. Amikor összeírtad, mindegyik célodat bontsd kisebb részcélokra, részfeladatokra, amik megkönnyítik a kivitelezést (én is egy hírlevélben olvastam a módszerről). Ha még így is bonyolultnak tűnik a megoldás, a részcélokat is kisebb alcélokra lehet bontani, egészen olyan szintig, amikor eljutsz odáig, hogy képesnek érzed magad az alcél megoldására. Ha megcsináltad az elsőt, jöhet a második alcél, majd sorban a részcélok, és majd így eljutsz a célodhoz. Az agykontrollban van hasonló technika, ott is az elmetérkép technikával papírlapon felvázolva a céljaidat, és a teendőidet értük, kíválóan megmutatja a vázlat, hogy mit kell tenned, mikor kell tenned, és hogyan kell tenned (még azt is megmutatja, hogy miért kell tenned). Hamar el lehet sajátítani a technikát, sok gyakorlás kell hozzá. Használd az elméd, álmodozz a céljaidról.
Egy rövid videót ajánlok neked most - Dr. Bagdy Emőke az életbátorságról. Hallgasd szeretettel. :)
Utolsó kommentek